Gyermekjóga-Németországban már természetes

Emlékezz! Gyerekként sokkal tisztábban érezted a létet magad körül. A testeddel valószínűleg más volt a viszonyod, mint most. Lehet, hogy többet tudtál és értettél a világból, mint mai felnőtt fejeddel. Nem éltél vagy a múltban, vagy a jövőben, hanem a legtöbb pillanatod a jelenben volt. Ez ma is igaz? Lehet, hogy

nem?

Gyermekek és a jóga 

A gyermekek könnyebben a jelenben tudnak lenni, jobban érzik testüket és csak igen pici odafigyelésre és értő segítségre van szükségük ahhoz, hogy a pillanat valóságában, tökéletesen tiszta tudatállapotban legyenek. A jóga alkalmat ad nekik erre. A gyakorlatok során erősödik bennük a tudás, mivel ők még kevésbé fátyolozták el magukat az igazságtól. Az életben pedig, mikor nehézségekbe ütköznek sokkal könnyebben lépnek túl rajta, mint mások, akiknek ezen képességei elsatnyultak.

 

 A gyerekek örömmel és önfeledten végzik a játékosan kialakított gyakorlatokat, ugyanis azok alapvetően olyan ősi mozdulatok, melyek állatokat utánozva, minden csemetét megmozgatnak. Egyszerűen érzik, hogy mi jó nekik. A fantáziájuk fejlődik, miközben olyan átélések részesévé válnak, melynek során kibontakozik tehetségük és valós önmaguk.

 

A jóga és a modern mozgásterápiák kapcsolata 

 A jóga és a modern mozgásterápiák hasonlósága, minden szakember számára egyértelmű. Számos fejlesztőpedagógussal, gyógytornásszal és gyógypedagógussal beszélgettem az elmúlt évek során a jógáról és annak hatásairól. Tapasztalt szakemberek véleménye, hogy a jóga olyan komplex rendszer, ami idegrendszeri és egyéb fejlődési problémák esetén is hatásos eszköz. Koncentrációs készséget, testtudatot, térérzékelést fejleszt, egyensúlyérzéket, kreativitást, szociális készségeket, továbbá emésztési zavarok esetén is jótékony. A tanórákon jobban tud a gyermek figyelni, mozgékonysága csökken, stressztűrő képessége, írás és olvasáskészsége javul, továbbá feladatmegoldó irányultsága is fejlődik.

 

Információ áradat és a transzcendens 

Mikor voltál utoljára csendben? Esetleg zavar a csend? Igen, bizony néha rossz, ha a sok gond, mint ezernyi gondolat nem hagy békén. Ezek ellen valamit tenni, különben úgy érzed, nem bírod tovább? Te mit teszel ilyenkor? Valaki külső ingereket von be pl. tv, rádió, alkohol, drog, egy könyv olvasása valaki pedig leül és meditál. Ő tudja, hogy hogyan tegyen rendet gondolatai között, és mit tegyen csapongó elméje játékaival. Ezt tanulják meg a gyerekek is a jóga órákon. Kialakítják önmagukban azt a rutint, melynek segítségével a mindennapok zűrzavarában és az információrengetegben helyt tudnak állni. Ők még jobban érzik, tudják ennek a technikáját ezért érdemes őket megerősíteni, abban, hogy amit tudnak, és zsigerből éreznek, a helyes és azzal, tökéletesen segíthetnek önmaguknak. Így megelőzik a nagyobb bajok bekövetkeztét, később nem nyúlnak tudatmódosító szerekhez, hiszen azok nélkül is elérhetnek, megtapasztalhatnak transzcendens élményeket és megnyugodhatnak. Hitük erősödik, önbizalmuk és ősbizalmuk javul. Hallottam már szülőtől, hogy - Úgy csodálkoztam milyen furcsa testhelyzeteket, vesz fel a gyerek a padlón és rászóltam, hogy mit tesz? Érdekes, hogy közben kiderül számára gyógyító és megnyugtató pózok voltak ezek. Igen a gyerekek bizonyos életkorig ösztönösen tudják, mi a jó nekik.

Németországban a gyerekek napjaikat jógával indítják, melyet arra képzett szociálpedagógus tart nekik, ismerve a gyermek mentális és fizikai tulajdonságait és a fejlődési korszakoknak megfelelő mozgási lehetőségeket.

 

 Egry Márta

Forrás: Narmonet