Jógacikkek

Az új kutatások megerősítik a jóga testre, lélekre és elmére gyakorolt jótékony hatásait.

A testedzés abszolút nélkülözhetetlen az optimális egészség fenntartásához, és a testedzésnek rengeteg módja létezik.  Még akkor is ha olyan krónikus állapotoktól szenved, mint a szklerózis multiplex, vagy krónikus hátfájás, vannak olyan gyakorlatok amik segíthetnek. Abban az esetben, ha a fájdalom hátráltatná az aktivitást, érdemes emlékezni arra a tényre, hogy az inaktivitás az izmokat gyengébbé teheti és gyakorlatilag növelheti a fájdalmat és a merevséget. Tehát mozgásban maradni általában a legjobb döntés.
A jóga nem csak a testmozgás fizikai örömét adhatja, de egyúttal enyhítheti a fájdalmakat, az izommerevséget bizonyos esetekben. Számos jógamester ajánl olyan gyakorlatokat amiket különleges igényekre szabtak, mint például krónikus hátfájásban, vagy köszvényben, stb. szenvedőknek. Mindenki könnyedén megtalálhatja a neki megfelelő programot. Folytatás

5 tibeti jógagyakorlat

Az Öt Tibeti előnye, hogy gyakorlásához nagyon kevés idő kell, mégis azonnal hatnak.
A gyakorlatok végzése során a légzés jelentős szerepet játszik, figyelnünk kell arra, hogy helyes ritmusban lélegezzünk, így biztosítva az izmaink megfelelő működéséhez szükséges oxigén szállítását. Ha teljes koncentrációval végezzük ezeket a gyakorlatokat, azzal világosan tudtára adjuk fizikai testünknek, hogy mit akarunk: vibráló kortalan életerőt. Ha a test világos üzenetet kap, reagál is rá. A test ugyanis ha választhat, sohasem dönt úgy, hogy öreg, vagy beteg, gyenge legyen. Folytatás

Teljes jógalégzés

A teljes jógalégzés a hasi, a mellkasi és a kulcscsonti légzés kombinációja. A belégzés és a kilégzés maximálásával tanuljuk meg irányítani a légzést, helyreigazítva az elégtelen légzési szokásokat, és megnövelve az oxigénbevitelt. Bármikor gyakorolható, kifejezetten ajánlott stressz vagy harag esetén az idegek lecsillapítására. Noha helyreigazítja és elmélyíti a természetes légzési szokásokat, ne végezzük állandóan.

 
Végrehajtás fekvő helyzetben

Feküdjünk a hátunkra, lábainkat a derék könnyítésére állítsuk talpra, a térdeket döntsük egymásnak.
Lélegezzünk be lassan és mélyen a hasi területre (mély hasi légzés). A légzés halk és egyenletes legyen. Érezzük, ahogy a levegő beáramlik a tüdő alsó részébe.
A has tágítása után kezdjük tágítani a mellkast kifelé és felfelé (mellkasi légzés).
Amikor a bordák teljesen kitágultak, lélegezzünk a tüdőcsúcsokba (kulcscsonti légzés). A vállak és a kulcscsont is mozduljanak kissé felfelé, ilyenkor a levegő megtölti a tüdő felső lebenyeit.
Ez egy teljes belégzés, amelyben a légzés szakaszai átmenet nélküliek. Kerüljük a szükségtelen erőlködést.
Kilégzés során ugyanebben a sorrendben végezzük a gyakorlatot, először a hasi részből, majd a mellkasból, és végül a tüdő kulcscsont alatti részéből ürítjük ki a levegőt.

Végrahajtás vajrāsanából

Helyezkedjünk el gyémántpózban, a tenyereket a térd elé helyezve úgy, hogy az ujjak kifelé mutatnak, a kéztövek összeérnek. A hát maradjon egyenes, a gerinc a fejtetőn keresztül nyújtózik, a hasi terület szabad, hogy jól gyakorolható legyen a mély hasi légzés.
A mellkasi terület átlégzéséhez hajoljunk előre, simítsuk a hasat a combra, a könyökök a térd elé kerülnek, az alkarok a talajon nyugszanak, így a bordakosár oldalra-hátra irányuló tágulását tudatosítjuk.
A kulcscsonti rész energetizálásához babapózban pihentessük a kezeket a test két oldalán, tenyérrel felfelé, lazítsuk el a vállövet. Gördüljünk puhán, testsúllyal nem terhelten a fejtetőre belégzéssel, majd vissza kilégzéssel.
Mindegyik gyakorlatot érdemes minimum ötször elvégezni. Kiegészíthető a bólogató légzéssel.

Végrehajtás mārjārīból

Helyezkedjünk el négykézláb állásban, ügyeljünk a megfelelő kéztámaszra, forgassuk a könyökhajlatokat egymás felé.
A kilégzést indítsuk a farokcsonttól, csigolyáról csigolyára vezessük a figyelemmel együtt, domborítsuk a hátat, és a legvégén a fejet húzzuk a két felkar közé.
A belégzésnél a gerinc mozgásának iránya ellentétes, homorítás jön létre, de itt is a farokcsonttól indítjuk és a fejtetővel fejezzük be a mozdulatsort. /Forrás: Minden ami jóga/

Hogyan meditáljunk?

A Szabadon Ébredőkön sokat foglalkoztunk a stressz mérséklésének valamint a meditáció fontosságával. Rengetegszer jelent meg a honlapon a meditációval kapcsolatban írás, mely mindig rámutatott arra, hogy ez a gyakorlat milyen jótékony mentális és testi hatásokat jelent.

A tudomány egyre inkább kezdi elismerni, hogy ez a több ezer éves gyakorlat valóban hatékony. A meditáció egyfajta stresszkezelési módszernek is felfogható, de több annál. A gyakorlat napi rendszerességgel történő művelése, javítja a problémamegoldó képességet, csökkenti a stresszt, és egy sor problémát megelőz ami egyébként nagyobb eséllyel kialakulna.

Hihetetlen, hogy az elménk milyen mértékben kaotikus. Van aki azt mondja, olyan mint egy részeg szamár, de én inkább azt mondanám, olyan mint tenger felszíne vihar idején. A meditáció segítségével a hullámokat csillapíthatod, és így elméd fókuszáltabb és hatékonyabb lesz.
Sok olvasónk megjegyezte, hogy nem írtunk semmi konkrétumot eddig, mindig csak általánosságokban beszéltünk. Ennek egyik oka az, hogy ......folytatás

Nevetni kell, ennyi az egész - Mi az a hahóta jóga

 

A világ minden táján teret hódító hahotaklub-mozgalom foglalkozásain a résztvevők evvel a felszabadult, feltétel nélküli nevetéssel teremtenek maguknak vidámságot, egészséget és széles jókedvet. Igaz-e, hogy feltétlenül a bőséges, feltétlen nevetés lenne a legjobb gyógyszer mindenre? Gyors gyógyulás, jó egészség, stressz-oldás, vidámabb élet, remek társaság, szórakoztató sport, bajban is derűs hangulat, de még minden mellékhatása is mind előnyös volna? Rajta, aki nem hiszi, járjon utána, próbálja ki maga is! Folytatatás

A jóga mint gyógymód

A  jóga Indiából származik, és jelentése „egyesülés”, vagy a test „összekötése” a lélekkel. Ezt egy sor testi és szellemi gyakorlattal lehet elérni. A jóga különösen spirituális szempontból erősen kötődik az indiai filozófiához. Észak-Amerikában és Nyugat-Európában a jógát inkább testgyakorlatokkal hozzák összefüggésbe.

 

 

A jógának sok fajtája van, melyek a fizikai, illetve a szellemi 

megnyilvánulásukban és gyakorlataikban részben erősen különböznek. Összességében a jógát tekinthetjük fizikai és szellemi edzésnek is, melynek nagyon meggyőző hatása van. Folytatás

A titok nyitja: A jóga nyugtató ereje

(MTI) – Jógával csökkenthető a szívbetegségek kockázata egy holland kutatás szerint.

A rotterdami Erasmus Egyetem orvosi karának kutatója 37 tanulmányt elemzett, ezekben mintegy 3000 résztvevő adatai szerepeltek. Azt fedezte fel, hogy önmagában, tehát más sport nélkül a jóga mérsékli a koleszterinszintet és a magas vérnyomást, amelyek növelik a szívbetegségek kockázatát – tudósított a BBC hírportálja a European Preventive Cardiology című szaklapban megjelent tanulmányról.
    LA_YOGA_

A Jóga a testgyakorlás ősi módja mely az erő, a hajlékonyság és a légzés segítségével javít a testi-lelki állapoton. Rengeteg változata létezik – a hatha, az astanga és a bikram csak néhány az elterjedtebbek közül -, ám egyik sem elég megterhelő ahhoz, hogy a hivatalosan ajánlott heti 150 perc közepes intenzitású, vagyis aerob testmozgásba beszámítson. Izomerősítésnek megfelelő, azaz olyan gyakorlatforma, amelyet az irányelvek szerint heti kétszer-háromszor ajánlatos végezni.
Myriam Hunink azt vizsgálta meg, hogyan hat a jóga a szív egészségére, ha hat egyáltalán. Azokhoz képest, akik semmilyen testmozgást nem végeztek, a jógázás jelentős előnyökkel járt: alacsonyabb volt az elhízás, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint kockázata. Amikor a tempós sétához vagy a kocogáshoz hasonlították, a jóga ezekkel megegyezően csökkentette a szívbetegségek kockázati tényezőit.
Hunink szerint az eredmények azt jelzik, hogy a jógázás igen hasznos lehet, és megérné gyakorolni a kockázatcsökkentés érdekében. Nem teljesen világos, miért hat így a jóga, ám szakértők szerint a nyugtató ereje lehet a titok, a stressz ugyanis a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázati tényezője. /Forrás:Fitóterápia kalauz/

A jóga kortalan


Forrás: Thinkstock


De miért pont a jóga?

A jóga több, mint a torna. Ez a többezer éves tudomány sokkal összetettebb, mint bármely más nyugati sport vagy mozgásrendszer. Egy olyan eszközrendszer, amely nemcsak átmozgatja a testet, hanem képes helyreállítani az egyensúlyt, harmóniát hoz az életünkbe. Hatásai a teljesség igénye nélkül:

- Minden gyakorlat egyszerre hat fizikailag, mentálisan és energetikailag. Ez azt is jelenti, hogy minden betegségnek van nyoma a fizikai testben, mentálisan, illetve az energiarendszerünkben is, ezért ha pl. a testet mozgatjuk a jógapózokkal, az változásokat idéz elő a másik két rétegben is. A jóga különlegessége, hogy ezeket a hatásokat tudatosan idézi elő és használja...........folytatás

A figyelem fókuszálása

A jóga nagyszerűen fejleszti összpontosító képességünket. Jógázás közben sok mindenre fókuszálhatod figyelmedet, a tennivalóidtól kezdve a korgó hasadig. A gyakorlásodat azonban csak akkor fogod tudni fejleszteni, ha képes vagy a légzésedre és a pózok apró részleteire koncentrálni.  Így hozhatsz létre kapcsolatot a tested és az elméd közt.......folytatás

A jóga és a nő

A mai élettempó hatásait ismerve és női szerepeink sokszínűségét tekintve, a saját bőrünkön tapasztalhatjuk, hogy mennyire hiányzik számunkra egy olyan eszköz, amely harmónia és női minőségeink gyarapítása útján vezet bennünket. A jó egészséget következetesen gondozni, ápolni kell és ez, nem is annyira könnyű nekünk, ugyanis sok akadály  emelkedik megálmodott terveink, céljaink elé. A több ezer éves múltú Jóga virágkorát éli és nem ritka az sem, hogy színészek, a vezető beosztásban lévők, sportolók is jógáznak, ahogy orvosok, családanyák, idősebbek és fiatalabbak, gyermekek és kismamák egyaránt. Ma már nem szégyen a jógázás, mint például akár tíz évvel ezelőtt volt. Ez érthető, hiszen a Jóga egész szervezetünkre figyelő erősítő, testet-lelket-szellemet karbantartó mozgásprogramja életünk minden területére kiterjed, felszabadít. A Jóga mindennapi gyakorlata a számunkra legfontosabb területeket öleli fel a feszültségek oldásától a szexuális élet egyensúlyáig, az érzelmek stabilitásától, a testtartás, a fiatalos lelkesedés  megőrzéséig.  A Jóga szépíti a bőrt, jó hatással van a menstruációs és klimaxos tünetekre, erősíti az idegrendszerünket, éltető energiával tölti fel  szerveinket, regenerál, javítja a testtartást és még mennyi más!.......folytatás