Jógastílusok

Ízelítő néhány jógafajtából

Yin jóga

                                                               

 

A jóga fáján. Ez biztos. Mégpedig pontosan azon az ágán, ahol egy taoista hajtást oltottak a fába.
 A napokban megállított egy ismerősöm, és megkérdezte, hogy milyen érzés férfiként női jógát tartani. Egy pillanatra elgondolkodtam, hogy ez most valami rossz vicc-e, de aztán rájöttem, hogy az emberek általában a yin (magyarul jin) szót egy „totál feminin” jelentéssel, ebből kifolyólag pedig a yin-jógát a legtöbben a női jógával azonosítják. Ami persze tévedés, a yin-jóga ugyanis – bár a taoista írások a yin és a yang közötti különbséget a könnyebb megértés miatt úgy emlegetik, hogy a yin a nő és a yang a férfi – sokkal inkább szól a yin jellegű minőségek megértéséről és az azokkal való megbékélésről, semmint a női jógáról. Továbbá, ahogyan a női jóga a nőknek szól, úgy a yin-jóga mindenkinek.

 

Astánga-vinyásza jóga

 A vinyásza-rendszer a légzéssel szigorú összhangban végzett mozgást jelenti, melynek lényege az, hogy minden egyes mozdulatot egy ki- vagy belégzésre kell végrehajtani, az ászanákat pedig öt vagy több légzésig kitartani. A vinyásza szóösszetételben a vi változatot jelent, a nyásza pedig "az előírt feltételek között" jelentéssel bír. Ezenkívűl összetevést, együtt végzést is jelent. Úgy is mondható, hogy a vinyásza az a mozdulat, amivel átvezet az egyik ászanából a másikba, és ezzel egy folytonos, dinamikus gyakorlás jön létre még akkor is, ha közben az egyes pózokat kitartanak.

 

 

 

 

 

Bikram jóga

A bikram jóga a 70-es évek elején indult hódító útjára. A gyakorlatokat Bikram Choudhury válogatta ki a hatha jóga ászanái közül és állította megfelelő sorrendbe. A teljes sorozat 26 ászanából áll, amelyet 38-40°C-ra felfűtött teremben végeznek 90 percen keresztül. A gyakorlatok egymásra épülnek, mindig előkészítve a testet a következő ászana végrehajtására. Célja, hogy megdolgozza a test minden egyes részét, friss, oxigéndús vérhez juttassa a belső szerveket, ezáltal helyreállítva egészséges működésüket.  A bikram jóga célja az általános egészség elérése. Bikram Choudhury szerint egy felfűtött stúdió elősegíti a méllyebb, hatékonyabb nyújtást, párhuzamosan csökkentve a sérülés veszélyét is. Általános tapasztalat, hogy a jóga kívülről belülről megváltoztatja a test felépítését. Bikram szerint ez a változás könnyebben végbegy egy felhevített testben, ami puhább, flexibilisebb, így könnyebben alakítható. Bikram szerint rendszere segíti az egészség megőrzését az izmok, ízületek terén, miközben serkenti a vérkeringést a belső szervekben.
A jógának e sportos irányzata különösen alkalmas gyakorlási lehetőséget teremt a nyugati világ embere számára. Javítja fizikai test állapotát, a hajlékonyságot és az egyensúlyérzéket. Ezeken felül fejleszti a koncentrációs képességet, türelemre, önuralomra és kitartásra tanít. Növeli a szellemi frissességet és hatékonyabbá teszi a stresszkezelést. Lecsendesítve a tudatot, belső békét teremthet. /Forrás:jogapedia/

 

Iyanger jóga

Milyen tanítványi láncolattól vagy neves gurutól ered a jógatradíció?
Bellur Krishnamachar Sundaraja (B.K.S.) Iyengar (ejtsd „ájengár”) T. Krishnamacharya közvetlen tanítványa. Az Iyengar jóga a még ma is aktívan tanító B.K.S. Iyengar jógamester tanítására épül, aki 1936-ban, 18 évesen kezdett tanítani az indiai Pune-ban. Egyik legfőbb műve, a „Jóga új megvilágításban” , ma már klasszikusnak számít. Tanítása mélyen Patandzsáli ősi jóga szútráira épül. B.K.S. Iyengar jógagyakorlása és 70 éves oktatási tapasztalata felmérhetetlen újítást eredményezett a jógaművészet és tudomány területén.

Milyen típusú jóga, hová sorolható? (karma, dzsána, bhakti stb.)
Az Iyengar jóga magáról B.K.S. Iyengarról kapta a nevét, habár nem ő nevezte el saját magáról, hanem korai tanítványai. Metódusa a hatha jógát követi, de írásaiban sokszor említi, hogy mind a karma, dzsána, bhakti jógához köthető.  
Mióta van jelen Magyarországon ez a tradíció? Az irányzat kb. 2004. óta van jelen Magyarországon, azóta 25 okleveles Iyengar jóga oktató tartozik a Magyar Iyengar Jóga Szövetséghez.

A cikk megszületése óta, sajnos a nagy mester örök nyugovóra tért.